Wycieczka z okazji końca pierwszej części ostatniej sesji egzaminacyjnej w życiu :P
Wyjazd z Torunia przez Las Papowski - ciężko było w ogóle się poruszać, przejechało tędy kilka samochodów i tak wyślizgało zalegający w lesie śnieg, że rower tańczył na boki. Zrezygnowałem więc z głównej drogi i skręciłem w boczną przecinkę, gdzie przynajmniej dało się jechać z prędkością 10 km/h ;-)
Poza lasem śnieg leży tylko na polach i są to raczej resztki. Asfalty są czarne, suche i dziurawe po zimie. Cały czas utrzymuje się lekka mgła i niestety nie ma widoków na słońce.
Minąwszy Papowo Toruńskie i Lipniczki dojeżdżam do Gostkowa, maleńkiej wioski, w której znajduje się gotycki kościół z przełomu XIII i XIV w. z bardzo bogatym wnętrzem, w tym piętnastowiecznymi rzeźbami i dwoma dzwonami z XVI wieku. Mało która wieś może pochwalić się zabytkiem tej klasy.
Pierwszym z tytułowych pięciu jezior jest Jezioro Kamionkowskie o powierzchni 71 ha, które w sezonie jest najpopularniejszym kąpieliskiem regionu. Jest tu sporo domków, barów, a wieczorem imprezom nie ma końca. Teraz wszystko stoi puste, jedynie na lodzie kilku wędkarzy szuka szczęścia.
Po krótkim postoju ruszam dalej i ponownie wjeżdżam w teren. Początkowo jedzie się nieźle, jest trochę śniegu ale kołom nie brakuje przyczepności. Po chwili sielanka się kończy i zaczyna się tzw. "błoto jak cholera", w wyniku którego rower wymaga gruntownego mycia a ciuchy prania.
Z uwagi na błoto decyduję się na zmianę planów i wybieram okrężną drogę asfaltem. Z tego też powodu Jezioro Mlewieckie (ponad 70 ha) widzę tylko z daleka. Przejeżdżam za to bezpośrednio obok jeziora nr 3, tj maleńkiego Jeziora Mlewo, zwanego także Korza. Jego powierzchnia to zaledwie 11 ha, ale podobno jest tu sporo ryb i często odbywają się zawody wędkarskie.
Kiełbasin to kolejna wioska w regionie, która może pochwalić się posiadaniem gotyckiego kościoła [pierwsza połowa XIV wieku). W środku jest za to sporo uboższy niż ten w Gostkowie, wyposażenie jest głównie późnobarokowe.
Dojeżdżam nad jezioro numer 4 - Jezioro Grodzieńskie o powierzchni 46 ha. Akwen bardzo ładnie umiejscowiony, otoczony lasem, o nieregularnej linii brzegowej. Na jednym z półwyspów znajduje się pomnik ku czci pamięci Żydówek zamordowanych przez hitlerowców. Z powodu błota rezygnuje z dotarcia w to miejsce - byłem tam już na jesieni.
Ostatnim, a zarazem największym jeziorem jest Jezioro Chełmżyńskie o powierzchni 299 ha. Jak na nasze okolice to sporo. Znajdują się tutaj dwa ośrodki, także chętnie odwiedzane przez torunian podczas letnich dni. Aktualnie nikogo tu nie ma ;-)
Ostatnie dwie fotki pochodzą już z powrotu do domu, ze wsi Sławkowo. Znajduje się tutaj drewniana chata, tzw. poniatówka. Nazwę swą zawdzięcza od nazwiska międzywojennego ministra Poniatowskiego, za którego czasów zbudowano takich domów w różnych rejonach kraju sporo. Podobno zasiedlali je powodzianie. Z kolei na wyjeździe ze wsi znajduje się piękny XIX wieczny dworek z otaczającym go małym parkiem.
Bardzo oryginalna trasa - na takim dystansie tak połączyć punkty :-) Ja się skupiam na nawierzchni ubitej więc niestety jest to znacznie trudniejsze w okolicach Torunia.